Zakaz pozycjonowania i posiadania własnych stron przez notariuszy

notariusz, zakaz pozycjonowania, kancelaria notarialna, zakaz stron notariuszy

Zakaz pozycjonowania i posiadania stron przez notariuszy?

Uchwałą nr VIII/8/2015 Krajowa Rada Notarialna strzeliła sobie w stopę. W jednym dokumencie zakazując pozycjonowania stron internetowych, które były wizytówkami notariuszy. KRN poszedł o 3 kroki dalej, całkowicie zabronił posiadania strony internetowej przez kancelarie notarialne!

Czy to oznacza, że informacje o notariuszach znikną z internetu? Nie, ale będą miały całkowicie odmienną formę. Został stworzony centralny indeks, gdzie wszystkie kancelarie będą miały swoją podstronę, ze ściśle określonymi informacjami.

Poniżej przedstawię treść uchwały:

§1

  1. Za stronę internetową notariusza uważa się stronę www, która zawiera informacje dotyczące notariusza lub jego kancelarii notarialnej.
  2. Notariusz może prowadzić lub zlecać prowadzenie tylko jednej strony internetowej.
  3. Stronę internetową notariusza tworzy, utrzymuje i aktualizuje Krajowa Rada Notarialna ze środków własnych, na podstawie wzoru uzgodnionego z radami izb notarialnych. Krajowa Rada Notarialna może powierzyć tworzenie i administrowanie stron internetowych notariuszy spółce Rejestry Notarialne Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie, której jest jedynym wspólnikiem.
  4. Wszystkie strony internetowe notariuszy umieszczone zostaną w systemie informatycznym prowadzonym przez spółkę wymienioną w ust. 3.

§2

  1. Strona internetowa notariusza zawiera wyłącznie informacje potrzebne osobom zainteresowanym w dokonaniu na ich rzecz czynności notarialnej.
  2. Na stronie internetowej notariusza zamieszcza się:
    • imię (imiona) i nazwisko, tytuł naukowy,
    • formę prowadzonej kancelarii,
    • datę powołania na notariusza,
    • informacje o znajomości przez notariusza języków obcych,
    • adres kancelarii,
    • adres poczty elektronicznej kancelarii,
    • numery rachunków bankowych kancelarii,
    • numery telefonów i faksu,
    • godziny urzędowania kancelarii,
    • plan lub mapę z zaznaczeniem usytuowania lokalu kancelarii,
    • informacje o usytuowaniu kancelarii w budynku (piętro, winda, opis udogodnień w dostępie dla osób niepełnosprawnych),
    • informację o parkingu,
    • informację o możliwości uzyskania w kancelarii informacji w językach obcych.
  3. Ogólne informacje o czynnościach notarialnych, o wysokości maksymalnych stawek taksy notarialnej oraz o pobieranych przez notariuszy podatkach i opłatach, a także linki do innych stron www, zamieszczone zostaną na stronach internetowych notariuszy w sposób określony przez Krajową Radę Notarialną.

§3

  1. Notariusz zobowiązany jest do należytego dbania o wizerunek notariatu oraz samorządu notarialnego w Internecie.
  2. Notariusz zobowiązany jest zapewnić prawdziwość informacji o sobie i swojej kancelarii, w związku z czym przesyła podmiotowi prowadzącemu jego stronę internetową wszystkie informacje niezbędne do zaktualizowania danych, o których mowa w §2 ust. 2 niniejszej uchwały.

§4

Niedozwolone jest zlecanie sztucznego pozycjonowania strony internetowej, na której zamieszczone są informacje dotyczące notariusza lub jego kancelarii notarialnej.

§5

  1. Notariusz zobowiązany jest do podjęcia wobec osób prowadzących strony www, na których zamieszczone są informacje dotyczące jego osoby lub kancelarii, wszelkich czynności faktycznych i prawnych zmierzających do usunięcia tych informacji, ze wskazaniem możliwości zastąpienia tych danych podaniem adresu internetowej listy stron www notariuszy, o których mowa w § 1.
  2. Obowiązek, o którym mowa w ust.1 niniejszego paragrafu nie dotyczy stron www zawierających informacje o notariuszach bądź ich kancelariach notarialnych, prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów.
  3. Notariusz zawiadamia niezwłocznie radę właściwej izby notarialnej o potrzebie podjęcia czynności faktycznych i prawnych opisanych w ust. 1 oraz o czynnościach, których sam już w tym zakresie dokonał.

§6

Dostosowanie istniejących stron internetowych zawierających informacje o notariuszach bądź ich kancelariach notarialnych do wymogów tej uchwały oraz przegląd innych stron www, które zawierają informacje odnoszące się do notariuszy lub ich kancelarii, a także podjęcie czynności, o których mowa w §5, powinno nastąpić do dnia 31 grudnia 2015 r.

§7

Traci moc uchwała Nr VI/14/2008 Krajowej Rady Notarialnej z dnia 15 lutego 2008 r. w sprawie określenia zakresu i formy zakładania i prowadzenia stron internetowych dla kancelarii notarialnych ze zmianami (tekst jednolity ustalony w załączniku do uchwały Nr VIII/119/2013 Krajowej Rady Notarialnej z dnia 30 sierpnia 2013 r.).

§8

Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 maja 2015 r.

 

Co to oznacza w praktyce?

  • KRN nakłada na notariuszy obowiązek na własny koszt usunąć wszystkie informacje (linki) , które kierowały do jego strony lub zmienić ich adres na ten pochodzący z nowego spisu.
  • Brak jest informacji o tym w jaki sposób będą listowane kancelarie ( alfabetycznie, stażem, itp.)
  • Najprawdopodobniej wzrośnie udział marketingu szeptanego w stosunku do kancelarii notarialnych.
  • Nie wiadomo również kto i jakimi metodami i czy kiedykolwiek będzie weryfikował pozycjonowanie stron notariuszy w nowej bazie.

 

Tak czy inaczej, robi się coraz ciekawiej w marketingu prawniczym. Wszelkie podejmowane działania muszą być podwójnie przemyślane i moim zdaniem coraz większe znaczenie będą miały niestandardowe, kreatywne pomysły marketingowe.

Wspomnę jeszcze, że pierwszy napisał o tym Artur Strzelecki na swoim blogu SilesiaSEM.