Darmowe zdjęcia

Jednym z najczęstszych i zarazem słusznych pomysłów marketingowych dla prawników jest prowadzenie bloga eksperckiego. Kancelarie prześcigają się w dokonywaniu rzetelnych wpisów okraszając je zdjęciami. Niestety często bywa tak, że pobierane są one z wyszukiwarki i wrzucane do wpisu blogowego. Wielokrotnie spotykałem się z twierdzeniem, że w „Googlu” przecież są darmowe !!!

Nic bardziej mylnego, owszem są tam umieszczone, bo zostały pobrane ze stron, ale jest jeszcze kwestia praw autorskich do nich.

Najczęściej wykorzystywanymi przez profesjonalnych blogerów metodami pozyskiwania dobrych jakościowo fotografii jest ich zakupienie na stocku lub poszukanie zdjęć na licencji CC BY (uznanie autorstwa), a najlepiej CC0 (dowolne wykorzystanie).

Czym one się różnią?

CC BY – uznanie autorstwa – to licencja pozwalająca na dowolne wykorzystanie pracy jednakże wszędzie musi być umieszczona wzmianka o autorze oryginału.

CC0 – to licencja, w której autor wyzbywa się dobrowolnie wszelkich praw do dzieła.

 

Wbrew pozorom całkiem sporo jest możliwości zdobycia zdjęć na licencji CC0. Powstały stocki z nimi, gdzie całkowicie legalnie i bezpłatnie można zaopatrzyć się w dobre jakościowo fotografie. Poniżej umieszczam listę serwisów ze zdjęciami na licencji cc0

 

A tu jest lista serwisów ze zdjęciami na licencji CC BY – Uznanie autrostwa

 

Mam nadzieję, że tym wpisem trochę Wam pomogłem zarówno wyjaśniając różnice w znaczeniu licencji jak również na świetne, legalne zdjęcia na Waszych blogach prawniczych.

 

EDIT:// szukając materiałów napotkałem ciekawy agregator stocków ze zdjęciami na tych licencjach. Jest on dostępny za darmo thestocks.im